פתח תקווה וכפר גנים - ראיון עם אורנה דוידאי
דף הבית >> נשים פעילות חברתיות בפתח תקווה >> ראיון עם אורנה דוידאי
 

איך את רואה את עצמך במועצה כאישה יחידה מול כל כך הרבה גברים

כאישה יחידה מול 26 גברים, התחושות שלי הן אמביוולנטיות- מצד אחד, נוח לי באופן אישי להיות אישה יחידה. אני מקבלת יחס מועדף ויש לי הרגשה שרוב החברים נזהרים בכבודי. מצד שני, מבחינה ציבורית יש בי כעס וגם עלבון בשם הנשים, על כך שנשים לא קיבלו מקומות ריאליים ברשימות המתמודדות. פעמים רבות טענתי שהאחריות על כך מוטלת גם על הגברים וגם על הנשים.
הגברים לא נותנים אמון בנשים, לא ממנים אותן לתפקידים בכירים מאחר ואופיין המורכב של הנשים מאיים על גברים. הם שומרים את המקומות הריאליים לחבריהם , יש את תחושת "שמור לי ואשמור לך" , תחושת החברות עוד מהצבא "אכלנו מאותו המסטינג" . הם גם יודעים שנשים מקדישות פחות זמן לפוליטיקה ושהן מעדיפות להקדיש לבית ולילדים.
הנשים מאידך לא תמיד מוכנות להקדיש את הזמן ואת המשאבים הדרושים כדי להתקדם בפוליטיקה. מדובר בעבודה התנדבותית סיזיפית, בלי תגמול כספי, שעות מרובות על חשבון העבודה, הבית והמשפחה, התמודדות לא פשוטה לעיתים מול עלבונות וכפיות טובה (שליח ציבור זה תפקיד כפוי טובה) ותסכול על כך שלא תמיד יש לך את כל הכוח לשנות ולהשפיע. נשים רבות מעדיפות את השקט בבית, עם הילדים ולהקדיש להם את הזמן.
לכל דבר יש מחיר.

האם כשנכנסת לפוליטיקה רצית לייצג נשים או שהאג׳נדות שלך השתנו בעקבות המצב שנקלעת אליו

השאלה הזו ממש במקום. אני אודה בכנות שייצוג נשים אף פעם לא היתה האג'נדה שלי. בבחירות האלה האג'נדה שלי היתה חד משמעית איכות הסביבה, נקיון, שיפור חזות פני העיר, שטחים ירוקים, יותר מסלולי אופניים וכל הקשור בכך.
תמיד חשבתי שנשים לא צריכות להבדיל עצמן מגברים ושההבדלה הזו מחלישה אותנו. רציתי להיבחר בזכות מי שאני ולא בזכות היותי אישה.
לאחר בחירתי כשהסתבר שאני האישה היחידה בהחלט הוטלה עלי האחריות לא פורמאלית לייצוג הנשים בעיר. אני מרגישה שהפכתי לפה לנשים רבות.
אבל מאוד חשוב להדגיש שלא קיבלתי שום תפקיד רשמי לייצג את הנשים. יש יועצת לראש העיר לקידום מעמד האישה ואין לי כרגע סמכויות רשמיות בנושא זה.
אני כרגע מנסה להקים יחד עם היועצת לראש העיר לקידום מעמד האישה פורום נשות עסקים ופורום מנהיגות לעתיד ואנחנו מגבשות תכנית לקידום הנושא. את זה אני עושה שלא בתוקף תפקידי. תפקידי הרשמי הוא מחזיקת תיק איכות הסביבה וממונה על התחדשות עירונית.
 
 

מה את חושבת על נשות פתח תקווה

אני פוגשת נשים מדהימות בפתח תקווה, בעלות רוח התנדבות ונתינה שלא דמיינתי שקיימות. נשים אינטליגנטיות, טובות לב, שכיף להיות חברה שלהן וכיף לעבוד איתן. נשות פתח תקווה אינן מקשה אחת. יש נשים דתיות ויש נשים חילוניות, יש משכילות יותר או פחות, יש שכירות ויש בעלות עסקים ויש חד הוריות אבל כולן, כל הנשים שיצא לי לעבוד איתן הדהימו אותי באופיין הנוח, בכישורים שלהן, ברצון לתת ולהשפיע ובמנהיגות שלהן. אני נפעמת.  אני תמהה איך הגברים בעיר הזו לא ממנים נשים כאלה לתפקידים בכירים בניהול ו/או בפוליטיקה העירונית. נשגב מבינתי.
לכן אני מאוד רוצה להקים פורום נשים מנהיגות לעתיד כדי לעזור לנשים כאלה להתקדם בפוליטיקה ובמנהיגות בכלל ולרכוש מיומנויות בתחום הופעה בפני קהל, ארגון, ניהול ועוד ופורום נשות עסקים כדי לעזור לנשים לקדם את העסקים שלהן ולרכוש מיומנויות למשל בתחום שיווק, גביית תשלום וניהול מו"מ.
במסגרת תיק איכות הסביבה יש לי שאיפות גדולות למתג את פתח תקווה כעיר שבה מפרידים פסולת למחזור, שומרים על השטחים הירוקים, עיר שבה כל ילד בעיר מכיר את השטחים הירוקים וטייל בהם לפחות פעם אחת (הירקון, נחל שילה, אזור כפר סירקין ועוד) ועיר נקיה שבה תושבים אכפתיים ומבינים את החשיבות בשמירה על ניקיון .
לשם כך יזמתי קורס נאמני ניקיון שכבר מחנכים את הציבור ואף מבצעים אכיפה ונותנים דו"חות למלכלכים.
אני שואפת שפתח תקווה תוכר כעיר שמתייעלת אנרגטית, חוסכת בחשמל, עיר שבה אין זיהום אויר על ידי יצירת מסלולי אופניים נוחים לתושבים שיוכלו לרכב על אופניים במקום לזהם את האויר במכוניותיהם ויש לי עוד המון שאיפות ותכניות לקידום הנושא.
במסגרת תפקידי כממונה על התחדשות עירונית הייתי רוצה לראות יותר בניינים בפתח תקווה שיחוזקו ולכל דירה יתווסף ממ"ד על פי תמ"א 38 1, והייתי מאוד רוצה לראות שיפוץ של חזיתות בניינים, שימור בניינים שמיועדים לכך ולשפר באופן משמעותי את חזות העיר תוך שמירה על איכות חיים ללא צפיפות, ללא פקקי תנועה, עם מספיק שטחי ציבור ושטחים ירוקים.
 
מהם שאיפותיך המקצועיות  במסגרת האגף שהנך ממונה עליו.
יש לך כמה טיפים לנשים המעוניינות בקרירה יחס עם עשייה ציבורית וזוגיות יציבה.... איך עושים את זה??
אני ממש לא האדם הנכון לתת טיפים בנושא הזה. כבר הבנתי מזמן שאני לא בדיוק האישה הרגילה שעובדת מ-8.00- 16.00 ואח"כ כל זמנה מוקדש לביתה.
למזלי הרב יש לי בן זוג תומך שמבין שיש לו בת זוג שעובדת מהבוקר עד הלילה והוא עוזר לי באופן מאוד משמעותי. למעשה הוא האחראי על הבית והילדים.
כדי לשמור על הזוגיות אנחנו קמים ביחד לפחות פעמיים בשבוע בחמש בבוקר ויוצאים להליכה. אז יש זמן גם לדבר ולספר אחד לשני דברים. בשבת אנחנו בדרך כלל עושים הליכה או רכיבת אופניים בחוף הים כשעתיים, אוכלים בנמל תל אביב ביחד ארוחת בוקר וזה הזמן הזוגי הכי טוב שלנו. אנחנו גם מקפידים לצאת לחופשה שנתית של חודש ביחד. לפעמים לבד ולפעמים עם הילדים.
הילדים שלי כבר התרגלו שאבא הוא המטפל בענייני בית ספר, מורים וכל השאר. לעיתים רחוקות הם מביעים כעס אבל בדרך כלל הם מבינים וגאים בי. תלוי בתקופה ובגיל הילד.
אין ספק שיש מחיר לכל מה שאני עושה. פעם חשבתי שאני יכולה לייעץ לאחרים. היום אני מבינה שקטונתי...
 

האישה היחידה במועצת העיר 

עו"ד אורנה דוידאי